Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jesień, Fundusze Europejskie niesie

Kasztany lecą z drzew, liście zmieniają kolory, czasem spadnie deszcz a czasem zza chmury wyjrzy słońce. Pora roku się zmienia. Jednak niezmiennie, niezależnie od pogodowej aury, FE mają do zaoferowania szeroką ofertę wsparcia. Sprawdź, czy środki unijne mogą pomóc również Tobie. 

W październiku ruszają nowe nabory z programów regionalnych oraz krajowych. Wiele konkursów kierowanych jest do przedsiębiorców. O wsparcie mogą starać się również jednostki samorządu terytorialnego, jednostki naukowe oraz instytucje ochrony zdrowia. 

Cała oferta obejmuje 31 naborów z programów ogólnopolskich, 100 z programów regionalnych i 3 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. 

Zapoznaj się z październikowymi konkursami i odkryj nowe możliwości rozwoju!

Przedsiębiorcy

Badania i rozwój

W październiku na mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorców czekają cztery konkursy z tzw. „szybkiej ścieżki”, czyli konkursy z przyspieszoną oceną wniosków.

O środki unijne mogą ubiegać się przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Liderem musi być zawsze przedsiębiorstwo. 

Przedsiębiorcy mogą pozyskać pieniądze unijne na projekty, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo same eksperymentalne prace rozwojowe. Projekt, w którym nie przewidziano prac rozwojowych, nie może uzyskać dotacji. Elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe. 

Oferta obejmuje:

  • konkurs na projekty, realizowane w regionach słabiej rozwiniętych
  • konkurs dla firm, które posiadają certyfikat „Seal of Excellence” – przyznawany projektom, które już wcześniej doceniono w ramach programu „Horyzont 2020”, ale nie przyznano im finansowania ze względu na ograniczony budżet działania
  • konkurs na projekty realizowane w ramach ścieżki tematycznej „tworzywa sztuczne”
  • konkurs na projekty realizowane w ramach ścieżki tematycznej „technologie kosmiczne”  

Więcej informacji znajdziesz:

Nauka i edukacja

Odpowiednio wykształceni i przeszkoleni pracownicy są bardziej efektywni i zmotywowani w działaniu. Jak zadbać o podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych? Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie, które oferują dofinansowanie dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w obszarze szkoleń, doradztwa i studiów podyplomowych.

Wsparcie kierowane jest obecnie do przedsiębiorstw działających w branżach: budowlanej, finansowej oraz turystycznej i dotyczy tematyki określonej przez Rady Sektorowe ds. Kompetencji.

Więcej informacji o konkursie na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Innowacje

Jesteś przedsiębiorcą i myślisz o wzmocnieniu konkurencyjności i innowacyjności swojej firmy? Pomoże Ci w tym konkurs „Badania na rynek”,przez sfinansowanie wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów lub wdrożenia innowacyjnych procesów technologicznych, które są wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Konkurs ogłaszany jest w trzech obszarach: ogólnym, miasta średnie oraz dostępność plus. 

Więcej informacji o konkursach:

Masz pomysł na innowacyjny produkt bądź usługę? W Platformach startowych otrzymasz ekspercką pomoc i rozwiniesz pomysł w rentowny model biznesowy.

Możesz zgłosić swój pomysł do wybranej platformy. Tam menadżer inkubacji przygotuje szczegółowy plan inkubacji Twojego pomysłu. Po jego realizacji i uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Twojej platformy możesz starać się o 1 mln złotych na rozwój swojego biznesu w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej. 

Więcej informacji o platformach startowych znajdziesz na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Ochrona środowiska

Wiatr, biomasa, biogaz, woda ,energia słoneczna lub geotermalna to wszystko odnawialne źródła energii. Warto w nie inwestować, ponieważ są bardziej przyjazne dla środowiska, a co za tym idzie również dla nas samych.  

Teraz przedsiębiorcy – wytwórcy energii z odnawialnych źródeł energii - mają szansę przyczynić się do poprawy warunków życia na Śląsku. 

Środki unijne przyznawane są na projekty zakładającebudowę lub przebudowę jednostek wytwarzających energię z odnawialnych źródeł z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej, na terenie województwa śląskiego. 

Więcej informacji o konkursie na stronach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jednostki samorządu terytorialnego - gminy

Cyfryzacja

Internet mobilny jest już podstawowym sposobem dostępu do sieci. Wybieramy go ze względu na szybkość i łatwą dostępność.

Publiczny Internet dla każdego to konkurs, dzięki któremu mieszkańcy polskich gmin uzyskają dostęp do bezpłatnego i powszechnego internetu w przestrzeni publicznej. Dzięki projektowi na mapie Polski pojawi się kilkanaście tysięcy nowych hotspotów.

Place zabaw, skwery, parki, dworce czy urzędy, które do tej pory funkcjonowały w trybie offline, wreszcie wzbogacą się o hotspoty dostępne dla wszystkich.

Jesteś wójtem, burmistrzem, pracujesz w urzędzie gminy? A może po prostu leży Ci na sercu dobro i rozwój Twojej miejscowości? Zainteresuj tą ofertą urzędników, niech składają wniosek. Mogą to zrobić do czerwca 2020 r.

Więcej o konkursie na stronach Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Rewitalizacja

Aby poprawić jakość życia mieszkańców, gminy już dziś mogą starać się o dofinansowanie dla wielu obszarów wymagających rewitalizacji w swoich województwach.

Pieniądze pochodzące z Funduszy Europejskich mogą zostać wydane m. in. na remonty placów i dróg, modernizację budynków mieszkalnych, rozbudowę infrastruktury kulturalnej i rekreacyjnej czy zwiększenie ilości przestrzeni zielonych. 

Województwa, które w październiku mogą skorzystać z dofinansowania:

Nauka i edukacja

Tylko do 10 października można składać wnioski na dofinansowanie wielu projektów związanych z poprawą jakości edukacji przedszkolnej w województwie dolnośląskim. Możliwości jest wiele: dodatkowe zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, kursy i szkolenia dla pedagogów czy dostosowanie infrastruktury do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami – na to wszystko i znacznie więcej mogą liczyć beneficjenci Funduszy Europejskich.

Nie czekaj, sprawdź szczegóły już dziś na: 

Instytucje ochrony zdrowia

Zdrowie

W październiku warto postawić na zdrowie. W myśl powiedzenia, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, dofinansowanie z Funduszy Europejskich może wesprzeć realizację projektów skupiających się na profilaktyce wielu chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych.  

Zarząd Województwa Śląskiego prowadzi nabór na wdrażanie programów zdrowotnych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów m.in. raka jelita grubego, piersi czy szyjki macicy. Celem konkursu jest poprawa dostępu do profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji leczniczej w województwie śląskim.  

Więcej informacji na temat konkursu znajdziesz na stronach Programu Regionalnego Województwa Śląskiego.

Nieprzyjemna jesienna aura czy siedzący tryb życia sprawiają, że coraz więcej osób cierpi także na dolegliwości związane z otyłością czy bólem kręgosłupa. Podmioty lecznicze w województwie mazowieckim mogą otrzymać wsparcie na szereg działań profilaktycznych takich jak indywidualne porady dietetyczne, działania edukacyjno-promocyjne czy interwencje terapeutyczne. Konkurs ogłaszany jest w dwóch kategoriach: moduł dotyczący otyłości oraz moduł dotyczący chorób kręgosłupa. 

Sprawdź szczegóły konkursu "Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych".

Poznaj szczegóły 

To tylko wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających naborach znajdziesz poniżej:

Te dane dostępne są również na portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”.

W znalezieniu oferty odpowiedniej dla Twoich potrzeb pomoże także Wyszukiwarka Dotacji.

Potrzebujesz dodatkowych informacji

Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.

 Za miesiąc kolejne informacje o nowych naborach unijnych!